Zebra'ların Yaşamı

Zebraların çoğu gizlenecek fazla yer olmayan açık otlaklarda yaşar. Bu nedenle hayatta kalabilmek için çok hızlı hareket etmek zorundadırlar. Zebraların tüm vücut yapıları bu ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yaratılmıştır.

Zebra'ların Yaşamı

Zebraların bacakları çok uzundur, güçlü kasları ve geniş bir alana sahip olan akciğerleri vardır. Bu yüzden hiç yorulmadan ve yavaşlamadan çok uzun mesafeleri koşabilirler.

Zebraların kemikleri de hafif olmasına karşın oldukça güçlüdür. Zebraların hiçbir çizgisi diğerlerine benzemez. Her insanın kendine özgü parmak izinin olması gibi her zebranın çizgilerinin de kendine özgüdür.

Ayrıca zebralar sık sık su içme isterler. Suyun olmadığı bölgelerde ise koku duyularını kullanarak çukur açacak bir yer bulurlar ve temiz suyu çıkarırlar.

Herhangi bir tehlike anında yetişkin zebralar, sürüdeki yavruları koruyabilmek için onları sürünün içerisine zorlarlar. Tüm zebra sürüsü koşarken yavrular daima kalabalığın iç kısmında kalır ve daha iyi korunmak için annelerine yakın hareket dururlar.

  İlginizi çekebilecek Hayvanların Dünyası ile ilgili diğer konular

  • 2,085 Görüntülenme
  Zebra'ların Yaşamı

  Zebra'ların Yaşamı

  • 1,007 Görüntülenme
  San Jose Cochran Kurbağası

  San Jose Cochran Kurbağası

  • 268 Görüntülenme
  Karıncalar: Sosyal Topluluklar

  Karıncalar: Sosyal Topluluklar

  • 1,148 Görüntülenme
  Yürüyen Balık - Chaunax Pictus

  Yürüyen Balık - Chaunax Pictus

Yorumlar (0)

Yorumunuz henuz onaylanmamış ya da konuya kimse yorum yapmamış

Yorum Bırakın!