Yaşanılan Cennet: Kadın Azmağı

Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki  Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova körfezinin doğu ucundadır.

Yaşanılan Cennet: Kadın Azmağı

Akyaka; ahşap balkonları, uçurtma sörfü, huzurlu denizi ile görülmesi gereken bir yer. Alaçatı'ya kesinlikle yeni bir alternatif ve keşfedilmeyi hakediyor.

Akyaka’yı en özel kılan unsurlardan biri de Kadın Azmağı’dır. Akyaka’nın hemen yanı başından ağaçlar ve sazlıklar arasından süzüle süzüle Gökova Körfezi’ne doğru akan Kadın Azmağı doğal bir akvaryum özelliğine sahiptir.

Türkiye’de 1980’lerde yaşanan turizm patlaması ile birlikte Akyaka’da da bir patlama yaşanmıştır. Günümüzde “turistik belde” görünümünü almıştır. Yerli ve yabancı turistleri Akyaka’ya çeken etkinlikler içinde “Kadın Azmağı”nın sevimli konukları olan su samurlarını da (lutra lutra) gözardı etmemek gerekir.

Hem yürüyerek veya hem de teknelerle buraya ulaşmanız mümkündür. Azmağın serinliği, şiirsel güzellikteki su altı bitki örtüsü, elinizle tutuverecekmiş hissine kapılacağınız balıkları, kaplumbağaları, üzerinde süzülen ördekleri ve şirin su sumarları yörenin doğal güzellikleri. Ayrıca Akyaka’nın güneyinde yer alan “Gökova” sazlığının göçmen kuşları, flamingolar ve pelikanlar da Akyaka’ya ayrı bir muhteşemlik katarlar.

 Azmak kenarında birbirinden güzel ve hoş lokantalar mevcut. Sabah kahvaltısı ile güne başlayıp gece geç saatlere kadar hizmet veren bu lokantalarda taze deniz ürünleri olmazsa olmazlar arasında. Eşsiz doğal güzellikler içinde Akdeniz ve Ege balıklarını tatmanın, ekmeğinizi azmaktaki balıklar ve ördeklerle paylaşmanın zevkine doyum olmaz tabiki.

  İlginizi çekebilecek Gezegen Dünya ile ilgili diğer konular

  • 411 Görüntülenme
  Korku mu? / Sevgi mi?

  Korku mu? / Sevgi mi?

  • 452 Görüntülenme
  Gizemli Zipf Yasası Nedir?

  Gizemli Zipf Yasası Nedir?

  • 1,653 Görüntülenme
  Yaşanılan Cennet: Kadın Azmağı

  Yaşanılan Cennet: Kadın Azmağı

  • 169 Görüntülenme
  Malala Yusufzay: Doğuştan Savaşcı Örnek Bir İnsan

  Malala Yusufzay: Doğuştan Savaşcı Örnek Bir İnsan

Yorumlar (0)

Yorumunuz henuz onaylanmamış ya da konuya kimse yorum yapmamış

Yorum Bırakın!