Mars Atmosferinde Atomik Oksijen Kalıntıları Bulundu

NASA’nın yaptığı son araştırmalarda, çok eski zamanlarda Mars çevresinde kalın bir atmosfer tabakasının bulunduğu ama güneş fırtınaları nedeniyle dağıldığı gösterilmiştir. Fakat Kızıl gezegen Mars’ın etrafında bulunan gaz tabakasının içinde hala atomik düzeyde de olsa oksijen kalıntılarının bulunduğu belirtilmektedir. Mars atmosferinde atomik oksijen ilk defa 40 yıl evvel bulunmuştu. Ancak o zamanlar atomik oksijen miktarının ölçülmesi o zamanki teknoloji ile mümkün değildi.

Mars Atmosferinde Atomik Oksijen Kalıntıları Bulundu

Günümüz teknolojisi kullanılarak SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) adlı uçan bir gözlemci araç, güneş sistemi dışındaki yakın çevremizdeki yıldızların iç kısmını ve aynı zamanda da gezegenlerin atmosferini inceleyecek şekilde tasarlandı.

Araştırmacılara göre, Mars ve benzeri gezegenlerdeki atomik oksijenin saptanabilmesi ve uzak kızılötesi dalgaboyunun gözlemlebilmesi için, dünyanın atmosferinden uzaklaşılması ve oldukça hassas cihazların kullanılması gerekmektedir.

Atomik oksijene Mars atmosferinin mezosfer tabakasında rastlanmıştır. Araştırmacılar bekledikleri miktarın yarısı kadar miktarda bir oksijen bulabilmişlerdir. Bunun nedeni, araştırmacılara göre çevre şartları nedeniyle atmosfer tabakasının incelmesi olabilir.

Tüm bu araştırmaların ışığında Mars atmosteri eski zamanlarındaki şuandakinden çok daha fazla düzeyde oksijen barındırmaktaydı. Mars atmosferindeki atamik düzeydeki oksijen varlığının kimyasal reaksiyonlar mı yoksa yüzeydeki ilkel yaşamın kalıntıları sonucunda mı oluştuğu ise henüz bilinmiyor

  İlginizi çekebilecek Gizemli Uzay ile ilgili diğer konular

  • 1,282 Görüntülenme
  Ay'da koloni kurmak artık Bilimkurgu değil

  Ay'da koloni kurmak artık Bilimkurgu değil

  • 1,976 Görüntülenme
  Fermi Paradoksu Nedir?

  Fermi Paradoksu Nedir?

  • 1,186 Görüntülenme
  Çiçek Gibi Açan 450 yaşındaki Süpernova’yı İzleyin

  Çiçek Gibi Açan 450 yaşındaki Süpernova’yı İzleyin

  • 1,148 Görüntülenme
  Kabarcık Nebulası

  Kabarcık Nebulası

Yorumlar (0)

Yorumunuz henuz onaylanmamış ya da konuya kimse yorum yapmamış

Yorum Bırakın!