Kanser ve Ölümsüzlük Kavramlarının Ortak Noktası: Telomerler

Her bir DNA sarmalının ucunda olan ve kromozomları koruyan parçalara Telomer adı verilir. Tabiri caizse ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzetmek mümkündür. Vücudumuz bulunan tüm hücrelerdeki DNA sarmallarının ucunda telomer bulunmaktadır. Her bir hücrede 23 kromozom çifti olduğundan, her hücrenin 92 telomeri bulunmaktadır.

Kanser ve Ölümsüzlük Kavramlarının Ortak Noktası: Telomerler

Son yıllarda “Sertab Erener Tedavisi” diye gündeme gelen ve yeniden tartışmayı alevlendiren  telomer tedavisi ile kanser arasındaki bağlantı ilginç sonuçlar doğurmuştur.

Kanser hücrelerinin bünyelerinde barındırdıkları yüksek telomeraz enzimi ile bu hücreler neredeyse sonsuza kadar çoğalma yeteneğine sahiplerdir.

Sanatçı Sertab Erener ile tekrar popüler olan telomer tedavisi, son zamanlarda üzerinde çok sayıda bilimsel araştırma yapılan bir konu olmaya başlamıştır. Genç kalarak uzun bir yaşam sunan telomer tedavisi kanser riskini artırabileceği fikriyle tıp bilimin ihtiyatlı yaklaştığı konular arasında yer almaktadır.

Telomerlere Yapılacak Müdahalenin Sonraki Etkileri

Telomerlerin kısalmamasını sağlamak yaşlanmanın ötelenmesinde önemli bir hedef olarak karşımızdadır. Fakat bu konuda hali hazırda bazı çözülmeyen problemler ve sorular bulunduğu belirten uzmanlar ölümsüzlük ve kanser kavramlarının telomer ve telomeraz etkileşimi üzerinde kesiştiğini belirterek bir yıllar sonra telomar üzerindeki müdahalelerin yıllar sonra sorun yapabileceği konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.

  İlginizi çekebilecek Bilim ve Teknoloji ile ilgili diğer konular

  • 1,295 Görüntülenme
  Renk körlüğü nedir?

  Renk körlüğü nedir?

  • 1,327 Görüntülenme
  İtiraz Et, Hayal Kur, İlerle!

  İtiraz Et, Hayal Kur, İlerle!

  • 1,315 Görüntülenme
  Faruk Aydan kimdir?

  Faruk Aydan kimdir?

  • 1,285 Görüntülenme
  Suyun dördüncü hali keşfedildi

  Suyun dördüncü hali keşfedildi

Yorumlar (0)

Yorumunuz henuz onaylanmamış ya da konuya kimse yorum yapmamış

Yorum Bırakın!