Güncelliğini Koruyan Bir Film - Seven (7)

Öncellikle filmde beni en çok etkileyen karakterden bahsetmek istiyorum. Kevin Spacey, çok kısa bir süre rol almasına rağmen sinema tarihinin en psikopat, en azılı rollerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. John Doe karakterini daha iyi canlandırabilecek diğer bir kişi bence Anthony Hopkins olabilirdi.

Güncelliğini Koruyan Bir Film - Seven (7)

Morgan Freeman, yine her zaman ki gibi yardımcı oyunculuktaki en iyi rollerinden birini oynuyor.

Brad Pitt ise, karakter olarak güzel bir oyunculuk performansıyla filme müthiş bir katkı sağlamış.

Filmi bu kadar çok beğenmemin sebeplerinden bir diğeri ise oyunculuk. Gerilim ve polisiye türünün şimdiye kadar gördüğüm en iyi filmi olarak kabul edebiliriz. Büyük olasılıkla daha iyisini de göremeyeceğiz.

Hristiyanlığın "yedi" ölümcül günahını konu alan bu filmde; acımasız yöntemleriyle insanları cezalandıran John Doe'nun peşine düşen iki detektifin başından geçen baş döndürücü olaylar meydana geliyor.

Film içinde David Fincher'ın zeka ürünü izlerini görebiliyoruz.Genellikle kasvetli, sisli, dumanlı ve yağmurlu bir hava eşliğinde geçiyor film.

Ayrıca Mills ve Somerset'in diyaloglarında enfes replikler var. Aslında filmde anlatılmak istenen ana şey; iki karaktere ait birbirine zıt görüşler. Bu zıt görüşler eşliğinde dünyaya ile hayata bakış açıları bize sunuluyor.

Mills hırslı ve dünyayı değiştirebileceğini inanan bir kişilik özelliğine sahipken, Somerset suskun ve dünyanın asla değişmeyeceğine ve düzeltilemeyeceğine düşünen bir kişiliğe sahip.

Detaylar kusursuza yakın bir şekilde işlenmiş ve aranılan tüm sorulara cevap verilmiş. Konusu, kurgusu ve senaryosu ile zeka gerektiren bir eser çıkmış ortaya.

Filmin bir son sahnesi var ki, meşhur "kutu" sahnesi olarak geçmekte. Bence sinema tarihinin en şaşırtıcı, en sarsıcı son sahnelerinden birisi. Katilin kendisini Tanrı'nın yetkilendirdiği bir ölüm meleği olarak görmesi de oldukça sorgulatıcı bir durum olarak karşımızda duruyor.

Son sahnenin elektrik kulelerinin bulunduğu yerin harika bir manzarası da vardı. Tablonun arkasına gizlenmiş ve parmak izleriyle yazılmış 'Help me – Yardım Edin' yazısı ve katilin parmak izlerinin belli olmaması için parmak derilerini kesmesi gibi müthiş detaylar da vardı.

Son olarak Seven (7) filmi bir baş yapıt olarak tarihte yerine almıştır.

  İlginizi çekebilecek Sinema Günlüğü ile ilgili diğer konular

  • 382 Görüntülenme
  Arnold Schwarzenegger Beklenen Müjdeyi Verdi: Terminatör 6 geliyor.

  Arnold Schwarzenegger Beklenen Müjdeyi Verdi: Terminatör 6 geliyor.

  • 1,236 Görüntülenme
  Trainspotting

  Trainspotting

  • 1,087 Görüntülenme
  Kurtuluş Günü'nün devam halkasından yeni fragman geldi.

  Kurtuluş Günü'nün devam halkasından yeni fragman geldi.

  • 549 Görüntülenme
  Yok Oluş – Annihilation

  Yok Oluş – Annihilation

Yorumlar (0)

Yorumunuz henuz onaylanmamış ya da konuya kimse yorum yapmamış

Yorum Bırakın!