Dünya’nın İlk Tapınağı: Göbeklitepe

İnsanlık tarihi hakkında şu ana kadar bildiğimiz bilgilerin yenilenmesi gerektiğini kanıtlayan Dünya’nın İlk Tapınağı Göbeklitepe Şanlıurfa’ya 15 km uzaklıktadır.

Dünya’nın İlk Tapınağı: Göbeklitepe

Yapılan arkeolojik çalışmalar gösteriyor ki Göbeklitepe günümüzden 12.bin yıl önce inşa edilmiş.

M.Ö. 9600 ile 7300 çanak çömlek öncesi Neolitik dönemine ait olan Göbeklitepe’de bir tepe üzerinde birçok yuvarlak biçimli yapılar bulundu. Alman Arkeoloji Enstitüsü’nin katkılarıyla yapılan kazılar 1995 yılında arkeolog Prof. Klaus Schmidt tarafından yürütüldü.

20 adet olduğu tesbit edilen Göbeklitepe’deki bu buluntuların sadece 6 tanesi tam anlamıyla gün yüzüne çıkarılmıştır. Prof. Klaus Schmidt’e göre bu üzeri açık yapıların dini amaçlı yapılmışlar. Yani bu yapılar Dünya’nın ilk tapınakları hüviyetinde.

Arkeologlar boyları 3 ila 6 metre arasında değişen T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğu fikrindeler. T şeklinde inşa edilen bu sütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak bulunmaktadır.

Ayrıca bu sütunlar üzerine işlenmiş hayvan tasvirleri ve soyut semboller bulunmaktadır. Boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, turna ve yaban ördekleri en sık görülen hayvan tasvirleri arasında.

Buluntuların bize kanıtladığı verilere göre yapıldıktan 1.000 yıl sonrasında onlarca ton toprak ve çakmaktaşları ile tamamıyla gömülmüş olması. Göbeklitepe’nin neden gömüldüğü de cevabı bulunamamış sorular arasındadır. Başka bir soru ise şu: İnsanlığın avcı toplayıcı döneminde yerleşim ve tarım kavramlarına çok yabancı olduğu 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı.

İnsanlığın bilinen tüm tarihini değiştirecek bu yapılar güzel ülkemizde bulunmaktadır. Umarım değeri bilinir.

  İlginizi çekebilecek Arkeoloji Haberleri ile ilgili diğer konular

  • 1,347 Görüntülenme
  Hierapolis Antik Tiyatrosu

  Hierapolis Antik Tiyatrosu

  • 850 Görüntülenme
  Uzaydan Peru’daki antik kanalların sırrı nihayet çözüldü

  Uzaydan Peru’daki antik kanalların sırrı nihayet çözüldü

  • 1,065 Görüntülenme
  Uşak'ta tarihi değiştirecek müthiş keşif

  Uşak'ta tarihi değiştirecek müthiş keşif

  • 1,162 Görüntülenme
  Safranbolu’nun 400 Yıllık Gizli Tünelleri

  Safranbolu’nun 400 Yıllık Gizli Tünelleri

Yorumlar (0)

Yorumunuz henuz onaylanmamış ya da konuya kimse yorum yapmamış

Yorum Bırakın!