Bambu Ağacının İlginç Hikayesi

Çinliler bambu ağacı yetiştirirken şöyle bir yol izlerler: Önce bu ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir.  İlk yıl tohumda hiçbir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp ve gübrelenir.

Bambu Ağacının İlginç Hikayesi

Peki bambu tohumu filizlenmeye başlamış mıdır sizce? Cevabı tahmin ettiniz değil mi?. Elbette hayır. Filiz ikinci yılda da filiz vermez. Burada ilginç olan üçüncü ve dördüncü yıllarda da bambu tohumunun filizlenmemesi. Her yıl tohum sulanıp yeniden gübrelenmesine rağmen bir türlü bambu tohumu filiz vermez.

Çinliler büyük bir sabırla tohumun ekilmesinden geçen beş yıllık bir süreye rağmen tohumu gübrelemeyi ve sulamayı devam ettirirler.

Niyahet bambu tohumu beşinci yılın sonunda yeşermeye başlar. Ve 6 hafta gibi kısa bir süre içinde 27 metre gibi inanılmaz bir boya ulaşır.

Burada durup biraz düşünelim ve kendimize şu soruyu soralım: Bambu tohumu 27 metrelik bu boya beş yılllık bir sürede mi yoksa 6 haftalık bir sürede mi ulaşmıştır?

Bu sorunun cevabını vermeye gerek bile yoktur bence. Büyük bir sabırla ve ısrarla yapılan her eylem sonrasında heybetli bir sonuçla noktalanır.

Küçük küçük atılan her adım bizi başarıya götürecektir. Aklıma bu hikaye çok uyacağını düşündüğüm bir sözle devam etmek istiyorum. Konfüçyüs, “Durmadan devam ettiğiniz sürece, ne kadar yavaş gittiğinizin bir önemi yoktur.” der.

Süreklilik ve sabır insanı başarıya götüren bir yoldur.

  İlginizi çekebilecek Gezegen Dünya ile ilgili diğer konular

  • 1,652 Görüntülenme
  Yaşanılan Cennet: Kadın Azmağı

  Yaşanılan Cennet: Kadın Azmağı

  • 1,107 Görüntülenme
  Mercedes Kadir

  Mercedes Kadir

  • 451 Görüntülenme
  Gizemli Zipf Yasası Nedir?

  Gizemli Zipf Yasası Nedir?

  • 1,142 Görüntülenme
  New York City - Central Park

  New York City - Central Park

Yorumlar (0)

Yorumunuz henuz onaylanmamış ya da konuya kimse yorum yapmamış

Yorum Bırakın!